Prace, które znalazły się w książce zostały docenione przez jury konkursu, otrzymując tytuł laureata bądź wyróżnienie. Spotkanie promocyjne przyciągnęło wielu miłośników historii związanej z naszym miastem oraz osoby, które dopiero zechciały poznać lokalne dzieje. W WDK pojawili się również, wszyscy autorzy publikacji - uczniowie lub absolwenci wąbrzeskiego ogólniaka. Wieczór autorski otworzyła Dyrektor Wąbrzeskiego Domu Kultury Pani Gizela Pijar witając zaproszonych gości oraz przybyłych mieszkańców powiatu wąbrzeskiego. W słowie wstępnym podziękowała autorom prac oraz osobom, które przyczyniły się do powstania publikacji. Następnie Grzegorz Banaś – redaktor „Wąbrzeskich Wspomnień” zaprezentował prezentację multimedialną, w której omówił sylwetki autorów prac oraz ich dzieła. Po wykładzie, głos zabrał Aleksander Czarnecki, Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Wąbrzeźnie, dziękując jej autorom oraz wskazał na to, że to kolejna pozycja książkowa, wydana dzięki pracy i zaangażowaniu społeczności szkolnej liceum w Wąbrzeźnie.

Publikacja podzielona jest na dwie części. W pierwszej znalazły się wspomnienia mieszkańców ziemi wąbrzeskiej, świadków „wielkiej historii” i jej wpływu na losy ich i ich rodzin. Na drugą część nowości wydawniczej składają się opracowania lub wspomnienia o ludziach, którzy swoje życie poświęcili walce o wolną i niepodległą ojczyznę. Znajdziemy tutaj prace poświęcone: powstańcowi wielkopolskiemu z Wąbrzeźna, żołnierzom: Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, Armii Krajowej oraz wąbrzeskim „wyklętym” z oddziału NSZ „Ruczaja”. Każdy kto tego dnia odwiedził WDK mógł nabyć książkę w promocyjnej cenie. Osoby, które chciałyby zakupić „Wąbrzeskie wspomnienia. Niezwykłe losy zwykłych ludzi” zapraszamy do Miejskiego Punktu Informacji.

Tekst: Grzegorz Banaś, fot. ks. Paweł Dąbrowski