Dnia 27 listopada z uczniami klas drugich spotkał sie sędzia Krzysztof Twarogowski, reprezentujący wąbrzeski Sąd Rejonowy. Poruszanym tematem było zjawisko cyberprzemocy, która jest coraz bardziej powszechnym problemem szczególnie wśród młodzieży.

Nasz gość zapoznał nas z konsekwencjami prawnymi i społecznymi, na które narażone są osoby działające wbrew ustalonym zasadom w Internecie. Licealiści zostali ostrzeżeni przed internetowymi zakupami i znajomościami. Uczestnicy spotkania zapoznani zostali również wszelkimi formami cyberprzemocy, których finałem bywają także rozprawy sądowe. Uczniowie chętnie dzielili się wątpliwościami dotyczącymi wymiaru kar za wybrane przestępstwa oraz historii powstania i rozwoju cyberprzemocy. Sędzia zapoznał uczestników spotkania czym właściwie jest Kodeks Karny, co się w nim znajduje oraz jakie rodzaje przestępstw obejmuje. Dzięki spotkaniu można było dowiedzieć się również, że kiedyś określenie „haker” należało do pozytywnych pojęć, jednak z biegiem czasu i rozwojem technologii, stało się niezbyt pochlebną oceną danej osoby.

Uczestnicy spotkania podziękowali sędziemu Krzysztofowi Twarogowskiemu za ciekawą lekcję prawa, a także możliwość uczestnictwa w rozprawach karnych, dzięki czemu uczniowie stojący u progu dorosłości mają praktyczną możliwość pogłębiania swojej świadomości prawnej.

Tekst: Jagoda Kudłacz