W naszym liceum 100-lecie niepodległości świętowaliśmy od samego rana. Przy wejściu do szkoły rozdawano wszystkim biało-czerwone kotyliony. Później był oczywiście uroczysty apel. W tym roku wyjątkowo podzielony został na dwie części. Na pierwszej godzinie lekcyjnej uczniowie zaprezentowali okolicznościowy program artystyczny przygotowany przez panią Katarzynę Zywert. Wszyscy z uwagą wysłuchali najpierw wierszy i opowiadań o tematyce patriotycznej, a potem obejrzeli prezentację pokazującą trudną drogę Polski do niepodległości.

Drugą część apelu zaczęliśmy o godzinie 11.11 od zaśpiewania czterech zwrotek hymnu. Nasza szkoła, podobnie jak wiele innych placówek oświatowych, przyłączyła się do akcji „Rekord dla Niepodległej”. Po tym uroczystym rozpoczęciu odbył się konkurs, w którym uczestnicy zaprezentowali swoje interpretacje wierszy i piosenek o tematyce patriotycznej. Wzięli w nim udział Karina Groszewska, Jakub Walkiewicz, Angelika Potorska, Kornelia Ćwiklińska, Julia Matyjas oraz zespół z klasy 2b w składzie: Katarzyna Kociołek, Natalia Sankiewicz, Paulina Rutkowska, Kamila Prusakowska. Jury doceniło zaangażowanie i talent wszystkich uczestników, przyznając im pierwsze miejsce. Podczas apelu rozstrzygnięto także inne konkursy. Laureatami w konkursie literackim zostali: Cezary Korczowski, Alicja Gołaszewska, Alicja Berg, Kinga Gołębiewska, Dominik Hadała. Wszyscy mogli wysłuchać fragmentów napisanych przez nich utworów. Uczestnicy tego konkursu w ciekawy i dojrzały sposób podeszli do tematu patriotyzmu. Ogłoszono także wyniku konkursów zorganizowanych przez panią Katarzynę Wiśniewską. W konkursie plastycznym pierwsze miejsce zajęła Oliwia Gołębiewska, drugie Paulina Sołdecka z Agatą Szczodrowską i ex aequo Alicja Kędziorska, a trzecie Julia Werner. Z quizem historycznym najlepiej poradził sobie Dominik Hadała, na drugim miejscu uplasowała się Karina Groszewska, a na trzecim Klaudia Kowalik.

Warto dodać, że nasze Liceum świętowało 100-lecie niepodległości także poza murami szkoły. Grupa medialna z klasy 2a przez cały dzień rozdawała przechodniom biało-czerwone kwiaty, co spotkało się z niezwykle ciepłym przyjęciem. Obchody Święta Niepodległości w naszej szkole były doskonałą okazją do zaprezentowania swoich talentów i wyrażenia przywiązania i miłości do wolnej Polski, a jednocześnie przypomnienia jej skomplikowanej historii.

Tekst: Weronika Szulecka, fot: Jarosław Krause